• آدرس : مشهد- خیابان امام رضا(ع) 55 - پلاک 5 - شماره ثبت : 1933
  • شماره تماس : 05138591361

مراسم افطاری به میزبانی خیریه علوی

مراسم افطاری به میزبانی خیریه علوی
1705

موسسه دانش آموزی خیریه علوی مشهد در روزهای آغازین نیمه اول ماه مبارک رمضان، میزبان افطاری روزه داران گرامی از خانواده بزرگ خود بود. 
در روز سه شنبه مورخ 24 خرداد ماه 98 مصادف با هفتم ماه مبارک رمضان، با میزبانی باغ تالار زنبق و همکاری مرکز هم اندیشی باني اين مراسم بود، ضيافت افطاري با حضور خيرين مشهدی و اعضاي هيات امنا و خانواده هاي آنان و خانواده های و بچه های تحت حمایت موسسه ، از ساعت ۱۸:۳۰ در سالن غذاخوری باغ تالار زنبق برگزار گرديد. 
در پایان مراسم نماز جماعت مغرب و عشا در محل باغ تالار برگزار شد و سپس از میهمانان پذیرایی شد.

یکی از سنت‌ های خوبی که در بین مؤمنان رایج است و ریشه در ایمان مردم دارد، افطاری‌ دادن و میهمانی کردن اقوام و دوستان در ماه مبارک رمضان است. توجه یافتن به کسانی که در اداره زندگی‌شان بویژه ضروری‌ترین امر یعنی غذا، با دشواری روبه هستند، یکی از حکمت‌های روزه است. در روایات چنان به این مراسم سفارش شده که از روزه مستحبی اهمیت بیشتر یافته است. «عن ابی الحسن موسی (علیه‌السّلام): قال: فطرک اخاک الصائم افضل من صیامک؛ امام موسی بن جعفر (علیه‌السّلام) فرمود: افطاری دادن به برادر روزه‌دار از روزه‌ات بافضیلت‌تر است.» بی‌تردید هرگز افطاری دادن جای روزه واجب را نمی‌گیرد، اما در ارزیابی ثواب، گاهی ثواب افطاری بیشتر است.
امام صادق (علیه‌السّلام) نیز می‌فرماید: کسی که مؤمنی را افطاری دهد، کفاره یک سال گناه او شمرده می‌شود، و کسی که دو مؤمن را افطاری دهد، بر خداوند است که او را وارد بهشت سازد. 

بی تردید هرگز افطاری دادن جای روزه واجب را نمی گیرد، اما در ارزیابی ثواب، گاهی ثواب افطاری بیشتر است

مهمانی یک تزکیه است، ادخال سرور است. از نظر اجتماعی تالیف قلوب است.

از نظر روانی صله رحم است. از نظر قومی و فامیلی وسیله ارشاد است و دعای خیر است.

افطاری عبادت است به شرطی که قصد قربت باشد، چون اگر یک کاری قصد قربت نباشد عبادت نیست. تمام کارها اگر برای خدا باشد حتی نجاری عبادت است. تمام کارها حتی نماز شب اگر برای خدا نباشد عبادت نیست. یعنی در این که نجاری و نماز شب کدامش عبادت هست، کدامش عبادت نیست، مربوط به این است که انسان چه نیتی دارد. گاهی ممکن است افطاری باشد عبادت نباشد، عزاداری باشد عبادت نباشد، رقابت باشد، چشم و هم چشمی باشد، عبادت نباشد.

روابط عمومی خیریه علوی مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *