• آدرس : مشهد- خیابان امام رضا(ع) 55 - پلاک 5 - شماره ثبت : 1933
  • شماره تماس : 05138591361

طرح حامی تحصیلی

طرح حامی تحصیلی
1712

در خیریه علوی مشهد، با شروع طرح حامی تحصیلی و جذب خیران و حمایت از فرزندان بی‌سرپرست توانسته‌ایم راهی برای ادامه تحصیل فرزندانمان ایجاد کنیم.

 موسسه خیریه علوی مشهد از سال 1349 فعالیت خود را آغاز کرده اما در چند سال اخیر با حفظ فعالیتهای قبل بر ادامه تحصیل فرزندان و بالا بردن سطح فرهنگ خانواده‌ها تمرکز کرده است.

با بررسی‌های کارشناسی که از مشکلات خانواده‌ها و معضلات اجتماعی به عمل آمد به این نتیجه رسیدیم که فعالیت فرهنگی را دستور کار خود قرار داده و با همیاری خیران به اجرای طرح حامی تحصیلی بپردازیم که خوشبختانه این طرح با موفقیت روزافزون مواجه شده است.

تا قبل از این اتفاق شاهد بودیم که دانش‌آموزان پسر به دلیل عدم توانایی مالی از ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر سرباز می‌زدند و راهی باز کار می‌شدند و دختران نیز به ازدواج‌های زودهنگام تن می‌دادند که آثار منفی فراوانی بر خانواده‌ها داشت اما با شروع طرح حامی تحصیلی و جذب خیران و حمایت از فرزندان بی‌سرپرست توانستیم راهی برای ادامه تحصیل فرزندانمان ایجاد کنیم.

در این طرح از خیران درخواست شد که هر کس به اندازه توان مالی خود هزینه تحصیل یک یا چند دانش‌آموز را تقبل کند که خوشبختانه علاوه بر حضور موثر چند ارگان و سازمان رسمی و دولتی، اشخاص هم وارد این طرح شدند به طوری که اکنون بیشتر حامیان ما مردم هستند و تعداد آنان در حال حاضر به بیش از  400 نفر می‌رسد.

خیریه علوی مشهد هدف این طرح را ارتقاء سطح فرهنگ و سواد خانواده‌های تحت پوشش به صورت رسیدگی به امور تحصیلی از ابتدایی تا دانشگاه میداند و هزینه‌ای که برای هر دانش‌آموز و دانشجو در نظر گرفته شده بر اساس مقطع تحصیلی از 30 هزار تا 100 هزار تومان است.

بی‌سرپرست یا بدسرپرست بودن دانش‌آموز و نیازمند بودن دانشجویان مستعد و نیازمند ملاک انتخاب بوده است، شناسایی و استحقاق دانش‌آموز بیشتر از طریق مسوولان مدارس انجام  می‌شود زیرا آنان ارتباط نزدیک‌تری با دانش‌آموزان دارند و نیازهای تحصیلی محصلان را بیشتر درک می‌کنند از این رو با مدارس مناطق محرم ارتباط بر قرار کرده‌‎ایم تا دانش‌آموزان نیازمند خود را به خیریه علوی مشهد معرفی کنند.

این روش برخلاف رویه اغلب موسسات همیاری دیگر است که مددجویان خود را فقط از میان مراجعان به خیریه انتخاب می‌کنند.

برخلاف برخی ارگان‌ها که وجه تحصیلی دانش‌آموز را به حساب سرپرست خانواده واریز می‌کنند روش ما این‌گونه نیست زیرا با بررسی و اعلام نیاز از طرف خانواده‌ها کمتر وجه نقد پرداخت می‌کنیم و این مساعدت‌ها بیشتر به صورت ارتباط مستقیم با مدارس و صرف هزینه لباس فرم دانش‌آموز، سرویس مدارس نمونه و تیزهوشان کلاس‌های فوق برنامه و اردوها و همچنین خرید لباس عید، لوازم‌التحریر و کالاهای مورد نیاز از حساب دانش‌آموزان کسر می‌شود.

اکنون با اجرای طرح حامی تحصیلی  400 دانش‌آموز و دانشجوی نیازمند تحت پوشش قرار گرفتند که در این چند سال با حمایت حامیان چند تن از دانشجویان تحت پوشش توانستند  به دانشگاه‌های معتبر از جمله دانشگاه تهران، صنعتی شریف، زاهدان و فردوسی مشهد راه یابند.

راه‌اندازی کافی‌نت، گروه مشاور تحصیلی، کتابخانه در محل خیریه و توزیع 5000 هزار جلد کتاب درسی و کمک درسی در ابتدای سال تحصیلی و در نهایت برگشت همین کتاب‌ها در پایان سال به کتابخانه از دیگر فعالیت‌های فرهنگی موسسه خیریه علوی میباشد.

با برگزاری کلاس‌های فوق‌ برنامه و تقویتی به وسیله دانشجویان تحت پوشش برای دانش‌آموزان و کلاس‌های آموزشی جهت اشتغال از جمله آموزش تابلو فرش توانسته‌ایم برای دانشجویان اشتغال‌زایی کنیم.

چه خوب است که دیگر خیریه‌ها  نیز به جای تامین هزینه خواربار و غذای گرم برای خانواده‌ها به فعالیت‌های فرهنگی روی آورند و وجوه دریافتی خود را صرف  هزینه‌های فرهنگی کنند زیرا با تحصیل هر کودک و رسیدن به مقاطع بالاتر مسیر زندگی فرزندان این مرزو بوم عوض خواهد شد و آینده بهتری برای کشور رقم خواهد خورد.


حامی محترم، ضمن خوش آمد گویی به شما که به جرگه حامیان و خیرین این طرح پیوسته اید:
شما می توانند با پرداخت ماهیانه مبلغ ۳۰۰۰۰۰ تا۱۰۰۰۰۰۰ ریال ، سرپرستی ایتام و کودکان بد سرپرست را در این مؤسسه برعهده داشته باشید. این  کمک ها با رضایت قلبی و توان مالی شما می باشد، بدین رو از شما دعوت می کنیم اگر وسع بیشتری دارید نسبت به حمایت کامل تر از یک کودک اقدام بفرمایید .برای کسب اطلاعات بیشتر و نیز ملاقات حضوری با فرزندان تحت حمایت این موسسه طی تماس تلفنی با شماره ۰۵۱۳۸۵۹۱۳۶۱ نسبت به این مهم اقدام نمایید.


    نام دانش آموز انتخابی :

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *