• آدرس : مشهد- خیابان امام رضا(ع) 55 - پلاک 5 - شماره ثبت : 1933
  • شماره تماس : 05138591361

اشتغال زایی و تشویق به فعالیت های تولیدی

اشتغال زایی و تشویق به فعالیت های تولیدی
2312

   در این راستا با توجه به محدودیت های موجود ، در عین حال موسسه خیریه علوی مشهد با تلاش شبانه روزی موفقیت های چشم گیری به دست آورده است تا خانواده مددجو به زندگی مستقل و در آمد زا تشویق و ترغیب شود تا روحیه راحت طلبی از بین رفته و این حالت نسبت به فرزندان آنها تأثیر فرهنگی سوء نگذارد ( در این خصوص بررسی اماکن ومحل هایی که مددجو می تواند فعالیت کند، شناسایی و کتباً و تحت کنترل به کارگاه یا محل مربوطه معرفی می گردند.)

اشتغال زایی برای افراد تحت پوشش

برنامه ایجاد فرصت­های شغلی

عمران و آبادانی دنیا به دست انسان‌ها صورت گرفته است. براساس تلاش و کوشش انسان‌ها امروزه شاهد پیشرفتهای فزاینده علم و تکنولوژی و صنعت هستیم‌. انسان همواره با کار و تلاش زنده است و روزی او از راه فعالیت و کار و کوشش حاصل می‌شود. دین مبین اسلام نیز همواره انسان‌ها را به تلاش و کوشش و کسب روزی حلال و استفاده از دسترنج خود تشویق کرده است‌. به فرموده ائمه معصومین (ع‌) خداوند انسان‌های دارای شغل و حرفه را دوست می‎دارد و تلاش و کوشش جهت به دست آوردن روزی حلال در ردیف جهاد فی سبیل الله عنوان‌ شده است. موسسه فرهنگی خیریه علوی مشهد با الهام از تعالیم شرع مقدس همواره سعی بر این دارد که اصولی‌ ترین و شایسته ‎ترین خدمات را نسبت به مددجویان مورد حمایت ‌انجام دهد. بر همین اساس طرح‌ها و فعالیت‌های اشتغال زایی را در رأس برنامه‎های خود قرار داده‌ است.

اولین قدم و اساسی‎ترین گام در این رابطه ایجاد روحیه خوداتکایی و اعتماد به خود و روحیه علاقه به کار و عدم اتکا به دیگران ‌است.

 فعالیت­های این نهاد در زمینه اشتغالزایی مددجویان حول محورهای زیر متمرکز است:

۱- شناسایی مددجویان مستعد اشتغال و اشتغال زایی و تعیین درجه مهارت و توان اجرایی آن‌ها.

۲- شناسایی منابع و امکانات بالقوه و بالفعل مناطق مختلف کشور به‌منظور بهره­گیری در جهت توسعه فرصت­های شغلی.

۳- ارائه آموزش­های فنی و حرفه­ای به منظور ارتقای سطح آگاهی­های علمی و مهارت­های فنی و حرفه­ای مددجویان.

۴- کاریابی برای مددجویان آماده‌به‌کار و ایجاد زمینه­ های لازم برای جذب مددجویان آموزش‌ دیده در بازار کار.

۵- ایجاد فرصت­های شغلی برای مددجویان مستعد

تعاریف و مفاهیم:

مددجوی مستعد اشتغال زایی : به مددجویی اطلاق می‎شود که از توان جسمی، علاقه و زمینه لازم برای اشتغال زایی و اجرای طرح‌های اشتغال‎زایی برخوردار باشد. این فرد ممکن است دارای مهارت لازم نبوده ولی زمینه فراگیری را داشته باشد.

تسهیلات اشتغال و خودکفایی: امکاناتی است که جهت ایجاد فرصت‌های شغلی در اختیار مددجویان قرار می‌گیرد و عبارت است از اعطای وام‌های اشتغال و خودکفایی از محل صندوق اشتغال نیازمندان، تسهیلات قرض‌الحسنه بانکی و  تبصره‎های قانون بودجه، تأمین فضای کسب‌وکار، ابزار و تجهیزات، ارائه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، کاریابی و سایر اقدامات مرتبط.

کارگاه آموزشی: مکانی است که مطابق ضوابط معین، باهدف ارائه آموزش‌های فنی و حرفه‎ای به مددجویان موردحمایت، به‌منظور کسب مهارت‌های لازم ایجاد و تجهیز شده است.

کاریابی: مجموعه اقداماتی است که طی آن تمهیدات لازم جهت جذب و اشتغال بکار مددجویان مستعد و واجد شرایط و آموزش‌دیده در بخش‌های تولیدی،صنعتی، خدماتی و مؤسسات و سازمان‌ها فراهم می‎شود.

درآمد تولیدات اشتغال زایی: درآمدی است که از محل فروش محصولات تولیدی خانوارهای موردحمایت طرح‌های خودکفایی عاید آنان می‎شود.

نوع تولید: نوع تولید عبارت است از نوع محصول یا کالایی از قبیل: قالی، گلیم، محصولات دامی و کشاورزی  و… که به‌واسطه اجرای طرح خودکفایی تولید و عرضه می‎شود.

برنامه آموزش­های فنی و حرفه‌ای

۱ـ فعالیت آموزش‌های فنی و حرفه‌ای:

همان‌گونه که پیش­تر نیز اشاره شد، به‌منظور ایجاد زمینه‌های اشتغال، حرفه‌آموزی و در نهایت خودکفایی مددجویان موردحمایت به‌صورت جمعی و گروهی، نسبت به آموزش فنی و حرفه‌ای افراد مورد حمایت طرح اشتغال زایی اقدام نموده است.

۲ـ تجهیز و بهره­برداری کارگاه­های فنی و حرفه­ای:

این نهاد به‌ منظور ایجاد زمینه­ های اشتغال، حرفه‌آموزی و در نهایت خودکفایی محرومین مورد حمایت به‌ صورت جمعی و گروهی اقدام به ایجاد و اداره کارگاه‌های آموزشی و تولیدی نموده است. کارگاه آموزشی و تولیدی در زمینه ­های مختلف از جمله خیاطی، گلدوزی، بافندگی، قالیبافی، گلیم و جاجیم‌ بافی و… فعال بوده است که از طریق این کارگاه‌ها تعداد کثیری کارآموز دوره‌های آموزشی مختلف را طی کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *